Місто — це не лише гамірні вулиці, мурашники багатоквартирних будинків та сучасні бізнес-центри. Щоб відпочити від шуму, побути наодинці з природою, ковтнути свіжого повітря, ми ходимо до парків. А як було в дитинстві, пригадуєте? Що вас найбільше приваблювало серед гектарів міської зелені: різноманіття рослин для домашнього гербарію, можливість спостерігати за метеликами, чи може закинутий шмат залізниці, довкола якого ходять моторошні легенди?

Вже третій рік поспіль Музей Міста разом із дітьми мандрує районами Львова. Ми шукаємо і  знаходимо несподівані локації, прокладаємо нові маршрути, розвиваємо дитячу суб’єктність та розширюємо межі сприйняття нашого міста.  Діти віком 9-14 років, які стають розробниками і розробницями мапи та квесту, спочатку беруть участь в навчальній програмі, а потім створюють свій маршрут по обраним місцям. Третій етап проекту зі створення дитячих мап районами Львова втілюється у партнерстві зі ЗМІН Фундацією та за їх фінансової підтримки.

Що ми досліджуємо?

Локація, яку досліджували на цьому етапі проєкту —  найбільший у Львові регіонально-ландшафтний парк “Знесіння” у Личаківському районі міста. Його площа складає майже 800 Га. Тож не дивно, що цього разу творці квесту встановили власний рекорд з намотування кілометрів. А ще розробникам довелось залучили чи не найбільше експертів за всю історію проєкту. 

Окрім розмірів, парк вражає різноманіттям флори, фауни та своєю історією. Зелені зони міста дуже мінливі і трансформуються кожної пори року. Знесіння зберігає сліди мільйонів років еволюції та змін в культурному ландшафті Львова. 

Відтак, маємо 33 кілометри пройденого шляху, 12 експертів з біології, орнітології, ботаніки, історії, геології, архітектури, географії. 

І все це, аби учасники квесту змогли побачити найцікавіше, здолавши якомога менше шляху за невеликий проміжок часу. 

Що є нашою метою?

Квест, дитяча мапа — інструменти, які допомагають в ігровій формі спонукати дітей самостійно досліджувати нові території, прокладати власні стежки та орієнтуватися серед зелених насаджень. 

Мапа та квест Знесінням  має на меті звернути увагу дітей на те, що зелені зони — невід’ємна складова кожного міста. Парки — не тільки місця активного відпочинку, а ціла школа пізнання місцевої флори та фауни, урбанізації природного ландшафту. Це також можливість навчитись дбайливо ставитися до навколишнього середовища та розвинути екологічну культуру. 

Якою буде мапа і квест Знесінням?

Якщо ті, хто проходитиме квест Знесінням чи гулятиме парком з нашою картою,  будуть достатньо уважними, то їм відкриються обриси вже неіснуючих споруд, які колись були в парку, наприклад, американські гірки або давнє городище з ідолами. 

Про це розробники та розробниці довідались з навчальної програми в рамках проєкту. Оксана Омельчук проводила свої заняття просто неба, розповідала про ботаніку та вчила команду творців квесту складати гербарій. Працівниця парку Анна Гірна підняла під час екскурсії тему забруднення навколишнього середовища. І навіть провела дослід, на прикладі взаємодії вапняка та кислоти продемонструвала вивільнення в атмосферу CO2. Орієнтування по мапі — корисна навичка, яка допоможе знаходити вірний шлях як в місті, так і в лісистих зонах, про що розповів викладач ЛНУ Ярослав Яворський. Що вивчає орнітологія і які пташки мешкають в парку, учасники довідались під час екскурсії Андрія Бокотея, прогулюючись стрімкими урвищами парку. Завдяки гостинності Олександри Диди, діти не тільки побачили зовнішні характеристики модернізму, але і завітали всередину однієї із віл на Професорській колонії. 

Зазвичай ми набираємо в команду мешканців з цього району, тому що вони в ньому добре орієнтуються і можуть розкрити місця свого зацікавлення. Але парк Знесіння виявився для дітей місцем цілком незвіданим. Сім хлопців і дві дівчинки працювали в групі від серпня до грудня, щоб відібрати тридцять неочевидних найцікавіших об’єктів парку.

Що ми дізналися?

Результатом годин занять та подоланих кілометрів стали нові знання та навички для всіх учасників проєкту, а також на власному досвіді ми переконались, що:

ПРОГУЛЯНКА на 5 км — це не виснажлива хода, а спроба відчути себе підкорювачем вершин,

БОТАНІКА — не наука для “заучок”, а можливість дізнатися, як з кульбаби зробити шину для велосипеда,

ІСТОРІЯ Львова розгортається не лише вздовж оборонних валів, а також бере свій початок з міських каменоломень (кар’єрів),

ЛАНДШАФТ, який ми спостерігаємо, — не сталий краєвид, а простір, який постійно змінюється під дією природних явищ та людського впливу.

Проект реалізується за інформаційної, ресурсної та фінансової підтримки ЗМІН Фундації та сприяння в реалізації Центру Боско, Комікс UA, Регіонального-ландшафтного парку Знесіння

Експерти проекту Оксана Омельчук, Анна Гірна, Богдан Яворський, Олександра Дида, Андрій Бокотей, Наталія Дзюбенко, Марина Рагуліна, Олег Орлов, Тарас Гринчишин, Марія Лук’янова.

Фото: Галина Кучманич, Олександра Провозін.